Priester Penne
U bent bezoeker 771233

Woord van de Pastoor

100 jaar Christus Koning

Volgend weekend vieren we in de Kerk het feest van Christus Koning. Officieel heet het feest “Christus, koning van het Heelal”. Het is dit jaar een bijzondere viering van dat feest want het is precies 100 jaar geleden dat het werd ingesteld. Vroeger werd het feest gevierd op de laatste zondag van oktober, nu wordt het feest gevierd op de laatste zondag van het kerkelijk jaar, de zondag voor de eerste zondag van de advent dus.

Over de oorsprong las ik: “Het feest werd in 1925 ingesteld door paus Pius XI naar aanleiding van de 1600-jarige viering van het Concilie van Nicea om tegen het laïcisme en atheïsme nadruk te leggen op de allesomvattende betekenis van het koningschap van Christus over de mens en de wereld.”
Christus Koning is een heel Bijbels feest: “De titel "koning" wordt in het Nieuwe Testament meermaals in verband gebracht met Jezus. De term Christus Koning verwijst naar een van de drie Messiaanse functies van Jezus: Koning, Priester en Profeet. In het evangelie van Johannes zegt Jezus tegen Pontius Pilatus: "(...) ik ben koning. Met geen andere bestemming ben ik geboren en in de wereld gekomen dan om te getuigen van de waarheid." (Joh. 18, 37). Op het kruis hing boven het hoofd van Jezus het opschrift INRI, "Jezus van Nazareth, koning der Joden". Bij zijn geboorte vroegen de drie koningen ook naar de koning der Joden. Ook op andere plaatsen wordt deze term nog vermeld.”

Volgende zondag krijgen we op het Feest van Christus Koning een stukje te horen uit  het 23ste hoofdstuk van het Lucasevangelie. We zullen daar horen over het sterven van Jezus. Jezus is aan het kruis genageld, er zijn nog twee anderen met Hem gekruisigd.  Boven het kruis van Jezus stond als opschrift in Griekse, Romeinse en Hebreeuwse letters: “Dit is de koning der Joden”. Een van de misdadigers die met Jezus daar gekruisigd werd, belijdt in dat uur van sterven daar zijn geloof in Jezus als koning: “Wij ondergaan dat vonnis terecht, want wij krijgen wat wij door onze daden verdiend hebben; maar Hij heeft niets verkeerd gedaan”. Daarop zegt hij vol vertrouwen: “Jezus, denk aan mij wanneer Gij in uw Koninkrijk gekomen zijt.” En Jezus zegt daarop tot hem: “Voorwaar, Ik zeg u: vandaag nog zult gij met Mij zijn in het paradijs”. We horen daar de eerste heiligverklaring! Wat Jezus daar tot die man die met Hem gekruisigd wordt, zegt: dat blijft ook voor ons gelden, voor alle mensen van alle tijden: Wie Jezus erkent als Koning, die mens zal ook door Jezus herkend worden als de Zijne, ook met de kleine kanten en de gebrokenheid van ons leven.

Op de laatste zondag van het kerkelijk jaar, nu we alle feesten hebben gevierd en voor we met de advent weer met alles herbeginnen, vraagt de Kerk ons Jezus te belijden als onze koning. Koning, laat dat ook voor jou Jezus Christus zijn. Durf het belijden zoals miljoenen het ons in de loop der eeuwen al hebben voorgedaan. Niemand anders dan Koning Jezus Christus kan je bieden en geven dan wat Hij ons te bieden en te geven heeft: vriendschap met God, vergeving van zonden en Eeuwig Leven!

Gods Zegen, uw priester en Pastoor A. Penne
www.priesterpenne.be


Wilt u het Woord van de Pastoor voortaan in uw mailbox ontvangen? Klik hier.